یادداشتی بر کتاب «داعش» اثر «ملاقادر قادری»

حاج ماموستا ملاقادر قادری امام جمعۀ شهرستان پاوه با معرفی کتاب اخیر خود با عنوان «هردودی آتش نیست و هر اهل سنتی داعش نیست.» از محتوای کتابی ارزشمند با عنوان «داعش؛ مصیبت بزرگ دنیای اسلام» پرده‌برداری نمود.

علیرضا شهرستانی* ــ چندی پیش، در گردهمایی ائمه جمعه استان که با حضور مسؤولین ارشد استان برگزار شد، هرکدام از ائمه محترم جمعه به فراخور، سخنانی را پیرامون حوزه مسؤولیت خود ارائه کردند.

در آن میان، حاج ماموستا ملاقادر قادری امام جمعۀ شهرستان پاوه در طلیعۀ سخن با معرفی کتاب اخیر خود با عنوان «هردودی آتش نیست و هر اهل سنتی داعش نیست.» از محتوای کتابی ارزشمند با عنوان «داعش؛ مصیبت بزرگ دنیای اسلام» پرده‌برداری نمود. تا پایان جلسه مدام سخنان او را با خود مرور و تحسین می‌کردم.

این تعبیر و استفاده از این ضرب‌المثل برای تشخیص سره از ناسره خیلی به دلم نشسته بود. جلسه که به انتها رسید، متوجه شدم که ناخودآگاه چند باری روی کاغذ پیش رویم نوشته‌ام: «هر دودی آتش نیست…». ملاقادر، همانجا و در انتهای جلسه، یک جلد از کتاب موصوف را با نوشتن یاداشتی کوتاه بر صفحۀ اول آن به من اهدا کرد و اشتیاق هرچه بیشتر من را برای مطالعه بر انگیخت: «تقدیم به جناب مستطاب آقای دکتر علیرضا شهرستانی، امید است مورد استفاده قرار گیرد.»

این روحانی وارسته همواره عالمی در تراز انقلاب اسلامی قرار داشته و مورد تأیید امامین انقلاب و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه بوده است و بر همین اساس قلم ایشان در حوزه دین و مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی روشنگر است.

به‌حق مورد استفاده قرار گرفت؛ در اولین نگاهم به اوراق و سطور کتاب، آن را کتابی قابل توجه، پرمغز و در راستای فرمایشات و تأکیدات مهم حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) مبنی بر «جهاد تبیین» دیدم، چه این که حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) از شخصیت حاج ماموستا ملا قادر قادری، به عنوان فردی «بصیر و انقلابی» یاد می‌فرمایند.

«داعش؛ مصیبت بزرگ دنیای اسلام» کتابی است جمع‌آوری شده توسط آقا مصلح فرزند معظم‌له، مشتمل بر ۱۱۳ سخنرانی‌ روشنگرانه حاج ملاقادر که در آن حدود حق و باطل را برای ثبت در تاریخ مشخص می‌کند تا نسل جوان و آیندگان قضاوت کنند و بدانند نفاق و دسیسه‌های استکبار چگونه می‌خواست بین مذاهب تفرقه بیندازد.

این کتاب دارای پنج فصل با عناوین «هر دودی آتش نیست و هر اهل سنتی داعش نیست»، «بدعت‌های عصر حاضر»، «ارزیابی اوضاع دنیای اسلام »، «مصیبت بزرگ دنیای اسلام» و «پایان داعش» است که فصل نخست اشاره مستقیمی دارد بر این مهم که به‌وجود آمدن داعش فتنۀ بزرگ استکبار بر علیه تمامی اعتقادات مسلمان منطقه و جهان بود.

ایشان در ادامه با تحلیل اوضاع کنونی منطقه و جهان، به این نتیجه می‌رسد، که تشکیل داعش، تیشه‌ای شد برای زدن ریشۀ اسلام.

این استاد ارجمند که خود شخصیتی بصیر بوده و اوضاع کنونی منطقه را به صورت همه جانبه واکاوی می‌کند، داعش را فتنۀ استکبار و آمریکا دانسته که به‌وجود آمدن آن مشکلات عدیده‌ای برای ملت کُرد به‌وجود آورده است.

او در ادامه این مهم را بیان می‌دارد که اسلام ناب در حال فتح قله‌های اندیشه جهان است و به همین خاطر؛ داعش محصول نقشۀ آمریکا و غرب برای اسلام‌هراسی است.

حاج ماموستا قادری در فصل دوم کتاب از دین مبین اسلام به عنوان رحمت و اعتدال نام می‌برد و متذکر می‌شود اگر علمای اهل سنت تبیین و روشنگری ننمایند، دنیای اسلام در آتش تفرقه و فتنه خواهد سوخت. امام جمعه اندیشمند شهرستان پاوه با انتقاد از برخورد دو پهلوی غرب با قضیه داعش، تندروی و تکفیر را مصیبت دنیای اسلام دانسته و تشکیل داعش توسط استکبار را با توجه به اوضاع نابسامان جهان به عنوان یکی از ترفندهای غرب برای برون‌رفت از مشکلات خود قلمداد می‌کند.

استاد حاج ماموستا ملا قادر قادری در فصل سوم کتاب تاریخچه تکفیر را در دنیای اسلام مورد مداقه قرار داده و هشدار می‌دهد: «داعش رفتنی است اما فکر داعش می ماند.» لذا با دعوت علمای اهل سنت برای روشنگری پیرامون این فتنه، از آنان می‌خواهد، این تفکر شوم را با بصیرت از اذهان مردم بزدایند.

حاج ماموستا با اشاره به هشدار حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) دربارۀ خطر جنگ نرم، به خطرات گستردۀ برنامه‌های فرهنگی دشمنان برای نفوذ در مهم‌ترین بخش زندگی ما یعنی خانواده هشدار می‌دهد: «امروز دشمن با راه اندازی جنگ نرم، در منازل ما سنگر گرفته و منتظر لغزش ما است.» امام جمعه پاوه از عنصر بصیرت برای برون رفت از مشکلات فعلی دنیای اسلام یاد می‌کند. بصیرتی که ثمرۀ آن در منطقۀ اورامانات وحدت و امنیت بوده است.

حاج ماموستا ملاقادر قادری، در فصل چهارم کتاب، بعد از طرح چند پرسش بنیادین، پیرامون اوضاع مسلمانان منطقه و جهان اسلام، به این نتیجه اساسی می‌رسد که: «داعش، مولود ظلم حاکمان مسلمان و غیر مسلمان منطقه است.» و معتقد است که آمریکا به عنوان بازیگر اصلی در بازی داعش است.

امام جمعه محترم شهرستان پاوه از تبعات و آثار منفی فتنه داعش در کردستان عراق یاد می‌کنند: «متاسفانه در کردستان عراق، داعش را نماینده و نماد اسلام معرفی می‌کنند و با این بهانه، اشتباهات داعش را به اسلام و پیامبر گرامی (ص) منتسب و در مناظرات و برنامه های تلویزیونی، افراد و احزاب سیاسی بعضاً به بزرگان دین و شریعت اسلام اسائه ادب می کنند.» ایشان در ادامه می‌افزایند: «نه داعش نماینده اسلام است و نه علمای ما مؤید داعش‌اند؛ پس چرا باید کاسه کوزه‌های داعش بر سر علما و روحانیت شکسته شود.»

امام جمعه محترم شهرستان پاوه، شکسته شدن شیشه‌های کاخ های آل سعود را نتیجۀ و ماحصل حمایت‌های پولی آل سعود از داعش می‌داند: «چاه کن در بیخ چاه است.»

حاج ماموستا ملا قادر قادری در فصل پنجم کتاب پیش بینی می‌کند که هزارۀ سوم، عصر حمله به مرز عقیده و باورهای دینی خواهد بود. ایشان راه برون رفت از این معضل بزرگ را استفاده و بهره‌مندی از عنصر بصیرت دانسته و می‌گوید: «هزاره سوم هزاره حمله به مرزهای عقیده، باورهای دینی و فکر مسلمانان است که اگر ما بصیر و هشیار باشیم، تمام هیاهوی دشمنان در حال و آینده به نفع دین است؛ زیرا سبب بیداری ما می‌شود.»

*رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه