۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های پارک علم و فناوری کرمانشاه پرداخت شد

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه گفت: ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره به شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان پرداخت شده است.

به گزارش ارتباط کرمانشاه، سیامک آزادی با اشاره به اینکه ایجاد و توسعه کسب و کارهای فناورانه یکی از مهم ترین ماموریت‌های این مرکز است اظهار داشت:  در سال گذشته 316 ایده و درخواست به مجموعه پارک علم و فناوری ارائه شد که تعداد 102 مورد موافقت شد.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه پارک علم و فناوری امسال رشد خوبی در برخی شاخص‌ها داشته و تعداد دانش فنی منجر به محصول از 37 مورد درسال گذشته به 42 مورد رسیده است بیان کرد: تعداد اشتغال از 1766 نفر به 1855، تعداد ثبت برند از شش مورد به هشت مورد و افزایش شرکت های دانشگاهی نیز از 11 مورد به 17 مورد افزایش یافته است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به فعالیت 269 واحد و هسته فناور در مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه عنوان کرد: از این تعداد 167 مورد شرکت فناور و 102 مورد نیز هسته فناور هستند.

آزادی با اشاره به خروج 32 هسته و واحد فناور از مجموعه پارک در سال 98 گفت: این تعداد در سال 99 به 64 شرکت افزایش یافته و تلاش کردیم که شرکت‌های غیرفعال را خارج و شرکت‌ها و هسته‌های فعال را جایگزین آنها کنیم و با وجود خروج این تعداد شرکت، بازهم شرکت‌ها و هسته‌های فناوری تحت حمایت پارک نسبت به سال 98 تغییر چندانی نداشته و حتی یک مورد نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی از 269 هسته و شرکت فناور فعال در پارک، 105 مورد در حوزه  ICT، 110 مورد در حوزه عمومی و 54 مورد نیز در حوزه کشاورزی فعالیت دارند عنوان کرد: از 105 شرکت و هسته فناور فعال در حوزه ICT  هم تعداد 42 مورد در حوزه کامپیوتر و نرم افزار، 50 مورد در حوزه برق و الکترونیک و 13 مورد نیز در حوزه بازی و انیمیشن فعال هستند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه از 54 شرکت و هسته فناور فعال در حوزه کشاورزی هم 23 مورد در حوزه ابزارآلات و مکانیزاسیون، 13 مورد در حوزه دام و طیور، هفت مورد در حوزه کود و خاک و 10 مورد هم در سایر حوزه های کشاورزی فعالیت دارند بیان کرد: 110 شرکت و هسته فناور فعال در حوزه عمومی هم در زمینه‌های مختلف خدمات مهندسی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات صنعتی، سرگرمی، صنایع شیمیایی، غذا و دارو فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه از ابتدای فعالیت پارک علم و فناوری کرمانشاه تاکنون 410 واحد و هسته فناور دیگر از مجموعه خارج شده‌اند و بنابراین سال‌های فعالیت پارک، با در نظر گرفتن 269 هسته و شرکت فناور فعلی، در مجموع 679 شرکت و هسته فناور از حمایت‌های پارک برخوردار شده‌اند بیان کرد: 6 شرکت کارگزار در زمینه‌های ارائه برگزاری کارگاه های تخصصی، ثبت برند، خدمات مالی،  ارزیابی فناوری به شرکت‌ها و هسته‌های فناور تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه خدمات می‌دهند.

آزادی با اشاره به اینکه 60 شرکت دانش‌بنیان در سطح استان وجود دارد و  از این تعداد 40 شرکت تحت حمایت پارک قرار دارند افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از 54 مورد در سال 98 به 60 مورد درسال 99 رسیده که این تعداد باید بیش از این افزایش یابد.

وی از تشکیل و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های حوزه دانش بنیان در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: در سال 99 بیش از 600 نفر از صاحبان ایده، فناوران و کارشناسان و متقاضیان ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تحت آموزش و مشاوره قرار گرفتند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس سند اشتغال استان تعهد ما در سال 99 ایجاد 97 شغل بود که توانستیم طی این مدت 140 مورد اشتغال ایجاد کنیم و بیش از 10 میلیارد تومان تسهیلات به 86 شرکتِ پارک پرداخت شده است بیان کرد: حمایت‌های مالی انجام شده از شرکت‌های تحت حمایت پارک، متوسط پرداختی تسهیلات به هسته‌های فناور در مرحله رشد مقدماتی را هفت میلیون تومان، شرکت‌های در مرحله رشد را 60 میلیون تومان و شرکت‌های پارکی حدود 80 میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها و هسته‌های فناور پارک از سه منبع اعتبارات پارک، صندوق پژوهش و فناوری زاگرس و صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت انجام شده است بیان کرد: در سال جاری 2.3 میلیارد تومان تسهیلات از محل اعتبارات پارک، 2.7 میلیارد تومان از محل صندوق پژوهش و فناوری زاگرس و 5.4 میلیارد تومان از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها پرداخت شده است و در مجموع 86 واحد فناور تحت حمایت پارک توانستند در سال جاری از تسهیلات این سه منبع استفاده کنند.

آزادی با اشاره به اینکه یکی از مصوبات خوبی که در سال 99 در گروه کاری فناوری و نوآوری استان داشتیم تعیین یک نماینده در هر یک از دستگاه اجرایی استان جهت پیگیری امورات واحدهای فناور و دانش‌بنیان استان بود عنوان کرد: این مصوبه موجب می‌شود که مطالبات این شرکت‌ها در دستگاه‌های اجرایی با سرعت بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه درسال گذشته 18 کارگاه بر اساس نیازسنجی واحدهای فناور در حوزه های مختلف برگزار شده است عنوان کرد: 110 اختراع به مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه در سال 99  ثبت شده و از این تعداد 61 اختراع تأیید و ثبت شده‌اند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه بیان کرد: در راستای توانمندسازی دانش آموزان در حوزه فعالیت‌های فناورانه اقدامات خوبی از جمله پذیرش و همکاری با شرکت ایده سازان هوشمند “پانیک”، فعالیت کانون پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان انجام شده و در نظر داریم در برج فناوری هم بخشی را به فعالیت کودکان و نوجوانان زیر 18 سال اختصاص دهیم.

وی از راه‌اندازی مرکز “منش”در استان کرمانشاه خبر داد و افزود: مرکز نوآوری و شتابدهی به نوعی مرحله پیش از ورود به مراکز رشد محسوب شده و در این مرکز ایده‌های افراد پرورش و توسعه می یابد و افرادی که علاقمند بوده و ایده ای ندارند هم با کمک این مرکز می توانند طی شرکت در دوره ها و کارگاه های تخصصی به ایده راه اندازی کسب و کار خود دستیافته و یا در توسعه ایده‌های سایر تیم‌ها مشارکت کنند.

آزادی با بیان اینکه سالانه 300 تا 350 ایده به پارک علم و فناوری کرمانشاه ارائه شده که تعداد کمی از آنها جذب می‌شوند و با راه‌اندازی این مرکز در عمل ایده‌های رد شده تکامل یافته و پرورش می‌یابند بیان کرد: این امر تعداد جذب ایده ها در مراکز رشد را در آینده افزایش خواهد داد و در سال آینده توجه بیشتری به بحث توانمندسازی صاحبان ایده و علاقه مندان به راه‌اندازی کسب و کارهای نوآورانه خواهد شد.

وی گفت: سال 99 چهار مورد رویداد جذب ایده و دو رویداد انتخاب پایان نامه های برتر با قابلیت تجاری سازی و  رویداد مشارکت فناورانه با هدف جذب سرمایه‌گذار و تأمین مالی را در دستور کار قرار دادیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه در  رویداد “مشارکت فناورانه” تلاش این است که بتوانیم برای واحدهای فناور تحت حمایت پارک، جذب سرمایه‌گذار داشته باشیم که تاکنون 25 شرکت طرح‌های فناورانه خود را برای ارائه به سرمایه‌گذاران ارائه کرده‌اند و رویداد نهایی نیز خردادماه امسال برگزار می‌شود بیان کرد: برج فناوری کرمانشاه امسال افتتاح می‌شود و در اختیار شرکت‌های فناور قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت استقرار 102 شرکت فناور در برج فراهم شده است و این شرکت‌ها از سال آینده در برج فناوری مستقر خواهند شد گفت: در کنار هسته‌ها و شرکت‌های فناور، کارگزان تخصصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع بزرگ، ساختارهای فناورانه مانند شتاب دهنده ها، دفاتر انتقال فناوری دانشگاه ها نیز با هدف هم افزایی و شبکه‌سازی در اکوسیستم فناوری و نوآوری استان در برج مستقر خواهند شد.

آزادی با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز نوآوری تعاون، افتتاح مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری و حمایت از راه‌اندازی مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند از دیگر اقدامات دیگر پارک در سال 99 است عنوان کرد: فاز سوم مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه با ظرفیت استقرار هفت شرکت به صورت کارگاهی ابتدای امسال افتتاح خواهد شد.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی مراکزی همچون شتاب‌دهنده تیک با جذب 53 تیم، مرکز گیم و انیمیشن با حمایت از 18 استارتاپ، شتاب‌دهنده صنایع شیمیایی با حمایت از هشت استارتاپ، مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند با حمایت از چهار استارتاپ، مرکز نوآوری فرآورده‌های زیستی با حمایت از هفت استارتاپ، مرکز نوآوری فرآورده‌های گیاهان دارویی با حمایت از 13 استارتاپ و مرکز شتابدهی جوانان با حمایت از 40 نفر ساختارهایی خوب و فعال در حوزه توسعه فناوری استان محسوب می‌شوند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه تعداد هسته‌ها در مرحله پیش رشد از 102 شرکت فعلی به 120 هسته، افزایش شرکت‌های رشدی از 135 شرکت فعلی به 160 شرکت و افزایش شرکت‌های پارکی از 33 شرکت به 40 شرکت افزایش می‌یابد بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که تعداد شرکت ها و هسته‌های فناور تحت حمایت پارک از 269 شرکت کنونی به 320 شرکت در سال 1400 افزایش و تعداد شرکت‌های دانش بنیان تحت حمایت پارک نیز از 40 شرکت به 55 شرکت در سال آینده افزایش یابد.

وی افزود: مرکز گیم و انیمیشن، مرکز نوآوری و شتاب دهنده صنایع شیمیایی، ساخت سوله‌های کارگاهی شهرستان سنقر به مساحت 400 متر مربع، بهره‌برداری از برج فناوری، سامانه جدید جذب و پذیرش پارک و  مراکز نوآوری را از جمله برنامه‌های آتی پارک در سال 1400 تجهیز و راه‌اندازی می‌شود.

انتهای پیام/